Soru ve Cevaplarla Cenaze Hizmetleri (indirmek için lütfen tıklayınız.)

Bir Yakınımızı Kaybettik! Ne Yapmalıyız?

Bir yakınınızı kaybettiğinizde Alo 188 Cenaze hattını arayarak defin işlemleri yürütülmektedir.
Vefat eden kişinin nüfus cüzdanını ve varsa hastalığı ile ilgili belgeleri yanınızda bulundurunuz. (Nüfus cüzdanı kayıp ise Nüfus Müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği alınması gerekmektedir.

Defin Belgesi

Yakınınız 08.00 ile 17.00 saatleri arasında vefat etti ise Aile Hekimi, 17.00 ile 08.00 arası vefat etti ise Nöbetçi hekim tarafından defin belgesini düzenler. Yakınınız Hastanede vefat etti ise de Hastane Yönetimi tarafından gerekli işlemleri yürütecektir.


Yakınımızı Mesai Saatleri Dışında Kaybettik! Morga Kaldırmak İçin Ne Yapabiliriz?

Akşam 17:00'den sonraki vefat durumunda cenazeyi sabaha kadar evde bekletebileceğiniz gibi dilerseniz morga da kaldırabilirsiniz. Morga kaldırmak için Alo 188 Cenaze hattını aramanız gerekmektedir.


Cenazemizi Şehir Dışında Defnetmek İstiyoruz! Ne Yapmalıyız?

Gerekli mercilerden Ölüm belgesini aldıktan sonra İlçe Mezarlık İşleri Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.


Cenzenin Yıkanması, Kefenlenme ve Gömü İşlemleri Nerede Yapılıyor?

Almış olduğunuz ölüm belgesi ile birlikte İlçe Mezarlık İşleri Müdürlüğüne başvuru yapıldığında cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, gömü işlemleri ve nakil işlemleri yapılmaktadır.


Yıkanması, Gömü, Defin Belgesi ve Yol Belgesi gibi işlemler için ne kadar ücret alınmaktadır?

Yakınınızın Ölüm Defin Belgesi düzenlenmesi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Diğer işlemleri olan yıkanması, kefenlenmesi, gömü işlemleri vb. ücretinin ödenmesi işlemi İlçe Mezarlık İşleri Müdürlüğüne müracaat edilmesi ve İsmail Taşlı Caddesi üzerinde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasına gerekli ücretin yatırılması ve makbuzunun Mezarlık İşleri Müdürlüğüne iletilmesi ile devam etmektedir.


Vefat Eden Kişinin Nüfustan Düşmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Vefat eden kişinin Nüfustan düşme işlemleri, defin belgesini düzenleyen kurum tarafından yapılmaktadır.


Cenaze İlanı

Yakınını kaybeden kişi T.C. Tire Belediyesi Resmi İlan Usul ve Esasları Yönetmeliği gereğince İlan Büro Memurluğuna intikal eden cenaze ilanları vefat eden kişilerin birinci dereceden yakınları olmak kaydıyla, kendi el yazıları ve ıslak imzaları karşılığında kabul edilir. Cenaze ilanı içeriğinde vefat eden kişinin anne, baba, kardeş ve çocuklarının ismi olmak kaydıyla 3.şahısların isimleri ilan metni içeriğinde olsa bile ilan edilmeyecektir. Cenaze ilanları gün içerisinde 1 defaya mahsus 2 tekrarlı olarak okunacaktır. Gün içerisinde tekrarı olmayacaktır.